Kryteria wyboru drzwi wejściowych
Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów wpływających na estetykę domu, dlatego decydując się na zakup konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę na względy estetyczne. Ale drzwi wejściowe mają przede wszystkim do spełnienia konkretne zadania – powinny chronić przed zimnem, hałasem i nieproszonymi gośćmi. Jakie zatem powinny mieć parametry, żeby dobrze służyły przez wiele lat?
Rozmiar i materiał
Wymiary drzwi wejściowych do budynków i mieszkań reguluje prawo budowlane. Standardowa wielkość – przy maksymalnie rozwartym skrzydle na 90 x 200 cm – zapewnia bezpieczeństwo i daje przeciętnej osobie swobodę przy wchodzeniu i wychodzeniu z budynku. Przy większych gabarytach domu warto zainwestować w szersze modele, które lepiej komponują się w dużej przestrzeni. Największą popularnością od lat cieszą się drzwi drewniane, które są nie tylko estetyczne, ale również wytrzymałe. Niestety nie są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie stanowią żadnej przeszkody dla ognia. Z uwagi na niższą cenę, klienci często decydują się na drzwi z tworzywa sztucznego. Wykorzystywany do produkcji polichlorek winylu jest dodatkowo wzmacniany. Uszczelnia się je pianką poliuretanową, a dla poprawy parametrów technicznych dodaje się elementy ze stali ocynkowanej lub z aluminium. Drzwi stalowe zbudowane są z dwóch arkuszy blachy, które mocowane są do stalowej ramy. Można je okleić materiałami imitującymi drewno lub pomalować na wiele kolorów.
Drzwi do zadań specjalnych
Decydując się na wybór drzwi zewnętrznych, warto zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła. Jest on niezwykle istotny, ponieważ ma wpływ na wysokość rachunków za energię. Istotna jest także izolacyjność akustyczna drzwi oraz ich odporność na warunki atmosferyczne. Drzwi powinny również chronić dom przed włamaniem, dlatego muszą być maksymalnie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wpływa na to nie tylko materiał i sama konstrukcja drzwi, ale również mechanizm zastosowanych w nich zamków.