4 zalety wielkoformatowych płytek podłogowych
Choć nie istnieje ujednolicona definicja płytek wielkoformatowych, to wskazuje się, że to tego zbioru należą wszystkie płytki, których choć jeden bok jest dłuższy niż 30 cm. Płytki stosowane przy remontach oraz nowych inwestycjach są dostępne w wielu różnych formatach, np. 30 × 60 cm, 60 × 60 cm, 60 × 120 cm, 80 × 80 cm, 100 × 100 cm czy 120 × 120 cm. Ich grubość może osiągać nawet 3 mm, lecz częściej oscyluje w zakresie od 9 do 12 mm. Jeszcze do niedawna płytki wielkoformatowe nie cieszyły się takim uznaniem, ponieważ trudno je było transportować i układać. Obecnie panujące trendy w projektowaniu wnętrz pokazują jednak, że doskonale sprawdzają się w otwartych przestrzeniach, które stawiają na lekkość i prostotę formy.
Co jeszcze wyróżnia płytki wielkoformatowe?
1. Estetyka
Zastosowanie płytek wielkoformatowych pozwala stworzyć gładkie, niemal całkowicie pozbawione fug powierzchnie pasujące do każdego typu wnętrz. Przygotowanie jednolitej tafli sprawi, że nie będzie ona odwracać uwagi od pozostałych dekoracji oraz mebli, umożliwi wyostrzenie konturów wyposażenia, jak również pomoże w wizualnym powiększeniu pomieszczeń. Dzięki temu płytki stanowią doskonałe uzupełnienie wnętrz minimalistycznych, podkreślając ich nowoczesny charakter. Sprawdzą się również we wnętrzach industrialnych, loftowych czy nawet tych utrzymanych w stylistyce glamour.
2. Wszechstronność zastosowania
Wielkoformatowe płytki podłogowe i ścienne najczęściej wykonuje się z materiału nazywanego gresem – dzięki temu są niezwykle wytrzymałe, odporne na zarysowania, nie chłoną wody i są niewrażliwe na działanie chemii, dlatego idealnie sprawdzają się w łazienkach (np. pod montaż kabiny prysznicowej bez brodzika). Równie pięknie prezentują się w salonach i mogą stanowić ciekawą alternatywę dla monolitycznych blatów kamiennych w przestrzeniach kuchennych. Płytki wielkoformatowe prezentują się świetnie nawet na elewacjach, gdyż ich design pozwala w prosty sposób zmienić wygląd bryły domu.
3. Różnorodność dostępnych wzorów i kolorów
Do produkcji płytek wielkoformatowych nie wykorzystuje się wyłącznie gresu. Można też stosować glazurę, terakotę, spieki kwarcowe i wiele innych materiałów, co wpływa nie tylko na właściwości fizykochemiczne płytek, ale również ich niepowtarzalny wygląd. Dodatkowo mogą świetnie imitować inne surowce, takie jak marmur, porcelanę, drewno, kamień, beton, a nawet skórę lub tkaninę. Płytki wielkoformatowe dostępne w naszej ofercie zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz.
4. Łatwość utrzymania czystości
Montaż płytek wielkoformatowych oznacza mniejszą ilość fug w porównaniu do projektów wykorzystujących tradycyjne płytki ceramiczne, a to przekłada się na krótszy czas poświęcany na zabiegi pielęgnacyjne, aby utrzymać przestrzenie w idealnej czystości. Oznacza to również mniejsze szanse na rozwój bakterii i grzybów pleśniowych, zapewniając łazienkom nie tylko funkcjonalność, ale i higienę. Warto też wspomnieć, że płytki wielkoformatowe wykonane z gresu nie zmieniają się ani pod wpływem wahań temperatury, ani ekspozycji na słońce.