Zadbaj o oświetlenie
Projektując oświetlenie łazienki na początku należy określić nasze potrzeby funkcjonalne. Podstawowe oświetlenie łazienki to oświetlenie ogólne oraz lampki przy lustrze. Można także zainstalować oświetlenie podkreślające niektóre elementy wyposażenia – dodatkowe podświetlenie wanny, kabiny prysznicowej lub elementów meblowych czy dekoracyjnych.
Pamiętajmy, że skuteczność oświetlenia zależy nie tylko od mocy żarówki, ale także od stopnia pochłaniania światła przez otoczenie. Ciemne ściany i sufity, powierzchnie fakturowane lub elementy z ciemnego drewna pochłaniają światło dużo intensywniej niż jasne i gładkie powierzchnie. Skuteczność oświetlenia łazienkowego znacznie poprawiają lustra.
Oświetlenie ogólne
Zadaniem oświetlenia ogólnego jest rozpraszanie mroku – dąży się wówczas do uzyskania równomiernego, rozproszonego oświetlenia, bez zbędnych cieni i obszarów kontrastowych (zbyt mocno lub słabo oświetlonych). Oświetlenie ogólne łazienki powinno dawać światło rozproszone lecz wystarczająco mocne. Może to być klasyczna żarówka lub energooszczędna świetlówka kompaktowa.
Wybierając świetlówkę kompaktową raczej nie sugerujmy się ceną – najtańsze świetlówki mają bowiem niezbyt przyjemną barwę światła, warto wydać nieco więcej pieniędzy na świetlówkę świecącą przyjemnym, miękkim, białym światłem. Tym bardziej, że wydatek taki z pewnością się opłaci, świetlówki zużywają bowiem o 80 procent mniej energii niż klasyczne żarówki przy dziesięciokrotnie większej trwałości.
Do oświetlenia ogólnego raczej nie nadają lampki halogenowe – aby uzyskać równomierne i rozproszone oświetlenie należałoby bowiem zastosować kilka takich reflektorów skierowanych na jasny sufit.
Oświetlenie robocze – lustro
Podstawowym zadaniem oświetlenia roboczego przy lustrze jest z kolei staranne oświetlenie znacznie mniejszego obszaru – małego wycinka przestrzeni przed lustrem. Lampki powinny oświetlać lustro symetrycznie z obu stron i nie oślepiać. Należy je umieścić w odległości około 75 centymetrów od siebie i na wysokości oczu – czyli około 160 cm ponad podłogą.
Tradycyjne reflektorki halogenowe przy lustrze są niedopuszczalne. Podczas pracy nagrzewają się one do dość wysokich temperatur i mogą pęknąć nawet w zetknięciu z pojedynczą kroplą wody. Jeśli więc nie chcemy rezygnować z przyjemnego, białego światła halogenowego, do zastosowania w łazienkach wybierzmy specjalne żarówki przeciwbryzgowe – odporne na przypadkowe zachlapania wodą.
I oto zbliżamy się do szczęśliwego finału… Dobrze oświetlone lustro niezbędne przy porannej toalecie, miękkie, białe światło ogólne, nastrojowy półmrok do romantycznej kąpieli… Niechaj stanie się światło – i nasz łazienka jest gotowa!